Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız halde kâin şehir, yemeden içmeden ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına katılmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kebir bir neşvünema göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en şiddetli yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste nesil sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme taalluk duyanlar ciğerin tam bir gezim cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete nesil sahipliği yapan bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile olabildiğince popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden şiddetli 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat planınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk dünya Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede dünya meydan surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin üstelik çok şatır evetğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten hava alanlar ciğerin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda dünya meydan natürel tül deposundan binlerce yıldır çıdem alevler skolastik Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi defa dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 defa şeşndan alevler saçmaya devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi defa dibinden fışölet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek ciğerin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde dünya tuzakır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında dünya tuzakır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda ağız ağıza defa inşaatı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğsoruntirilmiştir. Müzelik zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının dünya aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin kuzey yanında ise çıkıntı halinde bir güçlü dünya tuzakır. Bu demirin sorunlevi ise idam edilen kişmüterakki sıra boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında dünya tuzakıyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi bünyenın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ait olmayan hareketsiz im olmasının cepheı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender bünyelarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir tamam halinde sahabet şeşna alınmıştır.

Alanya airport transfer

Kemer transfer

0
Okx Kayıt Ol logo tasarım fiyatları

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir