Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Başbuğıydı. Anası İsmet Hanım, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak işlev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Ilgidat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri kompetanı oldu. Marifet sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle bile Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orta Doğu Yol Üniversitesi Mütevelli Kurul Başkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bâtınin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Oturmuş’nun ilk reisı olarak işlev aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Başkanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya serladı. Bilimsel yayınlarda da sağlam artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Cihan Dirlik Örgütü’nün yapılışunda işlev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirlik Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun serkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak işlev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç yarıyıl, Idare Kuruluna da iki yarıyıl reislik karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında serkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca reis ve genel doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu serkanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca serkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve afiyet bilimleri alanında çok skorda ilmî makalesi, betik kürsüü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yeğin derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Doğruluk ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birbir hayli devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en güçlü nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve sağlam çok millî azamet Doğramacı’evet en muteber ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Oylumlu Millet Meclisi namına Büyüklük Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 salname balkonı çocuklara, torlaklere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla güzeştetir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu ulamalarla afiyet, eğitim ve bilgi bâtınin yarattığı kurumlarla sürekli çizgiırlanacaktır.

0
Kerem Hasanoğlu Babası Elf Bar

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir